Přihlásit / Registrovat
0,- CZK

Supermateriál z dřeva

Materiál "pevnější než dřevo a odolnější než ocel"

Dřevěné materiály prožívají svou renezanci a nahrazují ocelové a betonové nosné konstrukce. Je to dané vysokou pevností, relativní lehkostí a vynikajícími vlastnostmi dřeva.

"pevnější než dřevo"

Moderní lepené dřevěné materiály mají lepší vlastnosti než tradiční "masiv" vyráběný z jednoho kusu dřeva. Například na konstrukcích krovů vidíte trhliny, praskliny, pokroucení a suky. To všechno snižuje pevnost dřeva, které by prasklo právě v takovém oslabeném místě.

U nových materiálů jsou všechny vady odstraněny - dřevo se rozřeže na úzké lamely, které se zkontrolují a vady se vyřežou. Vzniknou tak krátké lamely, které nemají absolutně žádné vady a jsou tak maximálně pevné.

Slepením bezvadných lamel je možné vyrábět desky, různé profily nebo hranoly. Moderní lepidla jsou natolik dokonalá, že pevnost v lepeném spoji je vyšší než pevnost ve dřevě. To se kontroluje lámacími zkouškami, kdy se lepený produkt rozbije - praskliny jsou mimo lepenou spáru.

"odolnější než ocel"

Dřevěné nosné konstrukce nahrazují ocelové například ve velkých halách. Tím, že dřevěné nosníky je možné lepit na de-facto libovolné rozpětí, setkáte se s nimi v nových plaveckých stadionech nebo výrobních halách.

Dřevo na rozdíl od železa nekoroduje a například dub vydrží pod vodou tisíc let (italské Benátky jsou postavené na dubových kůlech).

A ještě jedna paradoxní výhoda - dřevo odolává ohni lépe než ocel! Při požáru v ocelové hale dochází k nárazovému zhroucení celé konstrukce. Naproti tomu dřevo si při hoření vytváří uhlíkový obal, který blokuje další šíření ohně a trvá dlouho než oheň sníží pevnost materiálu. Čas na únik z hořící budovy je mnohem delší v případě dřevěné konstrukce než ocelové.

Výroba postelí Tellus

Při výrobě postelí a nábytku Tellus používáme dvě nejtvrdší a nejpevnější dřeviny, které poskytují domácí lesy: BUK a DUB.

Během zpracování se musí postupovat velice opatrně, špatným rozhodnutím se dá dřevo zničit. Špatným řezem se vyrobí desky se špatným směrem vláken, špatným sušením se může dřevo barevně degradovat a všeobecně chybným zacházením může vzniknout zbytečně mnoho trhlin, které materiál znehodnotí.

Během celého procesu zpracování se vybírají ty nejlepší části dřeva. Pro představu: pokud na začátku zpracujete 100 m3 kmenů, nakonec vyrobíte pouhých 15 m3 bezvadného lepeného materiálu. Celých 85 m3 je odpad, který slouží buď jako plnivo do dřevotřískových desek nebo ekologické palivo.

Námi vyrobené desky (spárovka) patří mezi špičku na trhu. Zvolili jsme složitější, ale spolehlivější cestu lepení - za studena. Výrobní proces trvá déle, desky zůstávají v hydraulických lisech více času a jeden den trvá doschnutí desek před broušením. Hotové desky jsou tak absolutně stabilní. Celá výroba včetně skladů dřeva je temperovaná na interierové podmínky.